РОЗРОБКИ УРОКІВ


Застосування творчих методів: метод фантазування
на уроках трудового навчання у 5 класі.

Тема.         Методи проектування: метод фантазу­вання.
                   Використання біоформ у створенні виробу.
Мета:        розширити знання про методи проектування, ознайомити з 
                   методом фантазування, поняттям «біоформа», навчити викори-
                   стовувати метод фантазування на етапі художнього конструю-
                  вання  виробу, розвивати почуття краси стилю, творчі здібності.
Очікувані результати:  учні характеризують метод фантазування, поняття
                «біоформа», виконують ескізний рисунок проектованого виробу.
Основні
поняття:         методи проектування, метод фантазування, біоформа, художнє
                      конструювання, ескізний рисунок.
Обладнання:  зразки ескізних рисунків
Інструменти
та матеріали:  аркуші паперу формату А4, олівці (або фломастери).
Тип уроку:     комбінований.

                                     
                                       Структура уроку

  І. Організаційний момент………………………………………………2 хв
II.      Актуалізація опорних знань і вмінь учнів…....…………………2хв
III.     Вивчення нового матеріалу……………………………………….5хв
        1. Методи проектування: метод фантазування.
         2. Створення ескізного рисунка виробу.
IV.    Закріплення нових знань і вмінь учнів………………………….2хв
V. Практична робота «Застосування методу фантазування»………..30хв
     5.1. Вступний інструктаж.
     5.2. Поточний інструктаж.
     5.3. Заключній інструктаж.
VI. Підсумки уроку………………………………………………………2хв
VII. Домашнє завдання…………………………………………………..2хв

                     
                                                      Хід уроку

I.       Організаційний момент (перевірка наявності учнів, готовність учнів до уроку, наявність робочого одягу)
II.      Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
         1. Який виріб ви обрали для роботи?
         2. Обґрунтуйте свій вибір.
III.    Вивчення нового матеріалу

1.     Методи проектування: метод фантазування.
Продукти технологічної діяльності надзвичайно різноманітні. Це будинки, машини, одяг, меблі, їжа. Так як продукти діяльності дуже різноманітні, то і процеси їх проектування та виготовлення також  відрізняються.
Існують такі методи проектування:
 
                                                                       метод фантазування


                                                                       метод комбінування        



Методи проектування                                  метод фокальних об’єктів        
                                
                                                                                      

                                                                           метод ідеальності


                                                           метод функціональних аналогій




       Існують  й інші методи проектування, але на уроках трудового навчання з 5 по 9 клас ми будемо ознайомлюватись із вище вказаними методами. Сьогодні ми познайомимось із цікавим, широко застосовуваним методом створення нових зразків технологічних об'єктів - методом фантазування.

                                               Метод фантазування.


 



         Основа методу                              Перенесення персонажів, техніки і подій
                                                                                            в інші умови
  
    
         Суть методу                                        Межує з казкою, фантастикою
 



       Завдання методу                             Навчитися характеризувати предмети та
                                                                 явища   і пристосовувати їх до нових умов
    Застосування методу                            Під час створення принципово нової  
                                                                      конструкції виробів, придатних для
                                                                       роботи в нових умовах.
                                                                          

       Метою методу фантазування є створення чогось нового, такого, чого ще не було. Основне питання фантазування — «а що, коли...». При фантазуванні ви самі створюєте будь-який сюжет, зокрема й казковий, будь-яку ситуацію, будь-яке завдання й самі розв'язуєте все це так, як захочете. При фантазуванні прийнятне будь-яке рішення. Фантазування надає цілковиту свободу, оскільки не існує заборон з боку фізичних законів і не потрібні великі знання. Класичним носієм фантазії є казка.

·        «Мікрофон»
— Чим відрізняється казка від наукової фантастики?

    У науковій фантастиці розглядаються технічно здійсненні ситуації, елементи або процеси, а в казці — будь-які. Щоправда, чіткої межі між фантастичними та реальними рішеннями так само немає. Наприклад, те, що в часи знаменитого письменника-фантаста Ж. Берна вважали фантазією, сьогодні стало буденною реальністю. (Додаток № 5)











 



                                      Використання методу фантазування



       У творах письменників-                                У творах декоративно-ужитко
          фантастів                                                      вого мистецтва



                         У казках                                       У дитячій літературі




                                     У роботах сучасних винахідників


     При фантазуванні можна користуватися різними прийомами.
Ось деякі з них:
1.      Збільшення або зменшення.

·        Міні-тренінг
— Згадайте відомі вам казки та наведіть приклади застосування такого методу.

   Як приклади можна навести такі персонажі, як Дюймовочка, хлопчик-мізинчик, Гуллівер, ліліпути, гобіт (зменшена людина-фермер), гном (зменшена людина-рудокоп і коваль,гоблін (зменшена людина-технік, піроман, терорист із зеленою
шкірою), ент (збільшена людина-дерево). Зменшувати або збільшувати можна необмежено — до нескінченно великих або малих розмірів.

·        Міні-тренінг
Виберіть реальний об'єкт (стіл, дерево, машину тошо) і придумайте новий персонаж, використовуючи метод збільшення-зменшення. Намалюйте ескіз цього персонажа.

2.     Додавання одного або кількох фантастичних властивостей.

·        Міні-тренінг
Виберіть кілька реальних об'єктів, визначте які-небудь їх властивості, якості та придумайте новий персонаж, наділивши його цими властивостями. Намалюйте ескіз цього персонажа.

3. Уподібнення людині об'єктів живої та неживої природи.
·        Міні-тренінг
  Виберіть реальний об'єкт неживої або живої природи (небесне тіло, автомобіль, міфічну істоту, рослину, тварину тощо)та якусь здатність людини (мислення, здатність рухатися тощо). Наділіть цей об'єкт обраною здатністю. Намалюйте ескіз цього персонажа. (Додаток№ 6)

2.     Створення ескізного рисунка виробу.

·        «Мікрофон»
— Що таке ескіз? У яких випадках ви виконували ескіз?
        
   Ескіз  — це попередній начерк, що фіксує задум художнього твору, споруди, механізму або окремої його частини.  Ескіз — швидко виконаний вільний рисунок, не передбачуваний як готова робота, часто складається з безлічі перекривних ліній. Ескіз — це підготовчий начерк до твору,що відображає пошуки найкращого втілення творчого задуму. Ескіз може бути виконаний у різній техніці (простим олівцем, пастеллю, у кольорі). Ескіз завжди виконують рукою без застосування креслярських інструментів, із приблизним дотриманням пропорцій предметів. Найчастіше художникові доводиться виготовляти кілька ескізів, ш,об потім вибрати найкращий варіант. Такі ескізи художники виконують на стадії художнього проектування виробу.
Ескізи виконують:
а) художники;
б) скульптори;
 в) письменники;
 г) модельєри. (Додаток №7)
— Чи потрібно створювати ескізи перед виконанням аплікації?  Обґрунтуйте свою відповідь.
    Перед виконанням аплікації на етапі художнього проектування також створюють ескіз рисунка аплікації. Такі ескізи являють собою спрощене (стилізоване) зображення реальних об'єктів та персонажів. (Додаток №8)
Найчастіше при створенні ескізів художники звертаються за ідеями до природи. Вивчення форм живої природи (біоформ) «живить» фантазію художників-конструкторів. Тваринний і рослинний світ дають багато можливостей для творчого використання їхніх ідей під час художнього проектування. При застосуванні біоформ дизайнери прагнуть відтворити в проектованому об'єкті корисні властивості, структуру, типи зв'язків, форму обраних об'єктів живої природи. При цьому вони використовують сучасні матеріали й технології.
 — Як ви уявляєте роботу художника-конструктора при використанні природних аналогів (біоформ)?
   Як приклад, що ілюструє використання художниками біоформ при проектуванні нових об'єктів, можна вивчити роботу дизайнера зі створення вертольота. Як природний аналог художник вибрав бабку. Художник робить детальні замальовки природного зразка — бабки, потім за допомогою формотворних ліній аналізує природну форму, змінює її й розробляє технічний проект — вертоліт.
                                   
Застосування біоформ при створенні нових промислових об'єктів.
·        Робота в групах    (Додаток№ 9)
Учні виступають із повідомленнями.

     Біоформи з успіхом використовують і при проектуванні швейних виробів. Наприклад, рукави форми «кімоно». Іноді таку форму рукава називають «кажан». А створена ця форма була в результаті спостереження за кажаном. Кажан легко й вільно складає й розправляє крила. Так само комфортно почувається й рука людини в одязі з рукавом «кажан».
      Популярна в наші дні застібка «липучка» (велкро) також є прикладом використання біоформ при проектуванні  виробів. Вона створена за принципом реп'яха, який теж нелегко відірвати від одягу, як і розстебнути таку застібку.
  У біодизайнерському процесі неминуче відтворення природних форм за допомогою об'ємних моделей. Моделі можна виготовляти з різних матеріалів (текстильні матеріали, пінопласт, глина, пластилін, дерево, метал тощо), виконувати в натуральному розмірі або в масштабі. Моделі повинні бути дешевими, з огляду на їхній тимчасовий характер, легкими у виготовленні, але міцними, тому що їх неодмінно випробовують, перш ніж запустити у виробництво. Моделі допомагають визначити, чи має виріб всі необхідні параметри чи відповідає він висунутим вимогам, і внести необхідні корективи.

IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів
1.     Бесіда
—     Який винахід видався вам найцікавішим, найоригінальнішим?
2.     Міні-тренінг (робота в малих групах)
—     Запропонуйте біоформи (природні аналоги) для проектування якого-небудь виробу.

     V. Практична робота
         5.1.Вступний інструктаж.
                                   Застосування методу фантазування
    Інструменти та матеріали: папір, олівці, фломастери, фарби, кольоровий папір, клей, ножиці.
     Послідовність виконання роботи:
1. Спробуй уявити себе на планеті Місяць. Ця планета є міжнародною базою підготовки зорельотів для відвідування далеких світів. І тому люди можуть жити там роками. А отже, людям на Місяці потрібні одяг, будинки, іграшки тощо.
2. Придумай весільний одяг для молодят на Місяці. При цьому врахуй, що там немає повітря і всі одягнені у захисні скафандри.
3. Придумай оздоблення для цього одягу. Пригадай, що на Землі для підкреслення урочистості події наречені одягають обручки, білу сукню, фату, рукавички, транспорт яскраво прикрашають. Весілля супроводжують танці, пісні, звичаї та обряди.
4. Виконай малюнок свого варіанта весільного вбрання і транспорту.
5.2. Поточний інструктаж .  (Додаток № 10)
5.3.Заключний інструктаж.
    VI. Підсумки уроку
   Метод фантазування розвиває творчі здібності, спостережливість, уяву, дозволяє реалізувати найбільш сміливі задуми. Створення ескізного рисунка дає можливість на початковій стадії проектування уявити, як буде виглядати
виріб, скорегувати його властивості, риси, характеристики.  Доцільніше створити кілька начерків і вибрати серед них найкращий варіант: найбільш цікавий,незвичайний, красивий, простий.
VII. Домашнє завдання
1.     Доробити ескіз.
2.     Творче завдання.


Уявіть себе в ролі дизайнера. Виберіть природний аналог(наприклад, кульбаба, гриб, риба) та спроектуйте новий технологічний об'єкт.






                                              Методична розробка уроку

Урок-подорож

до містечка Технологія Мистецтва


Мета:

навчальна:
§  Узагальнити і систематизувати знання учнів з технології виготовлення спідниці; систематизувати знання про види машинних і ручних робіт, які використовуються в обробці та оздобленні волокнистих матеріалів;
       формувати національну самосвідомість учнів;
       удосконалювати навички роботи в групах;
розвивальна:
§  сприяти розвитку творчої, художньої уяви, естетичного смаку;
      розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас.
виховна:
§  виховувати вміння об’єктивно оцінювати свою роботу та роботу товаришів;   розвивати почуття відповідальності, колективізму, взаємодопомоги, інтерес до швейної справи, повагу до професій легкої промисловості.

Тип уроку:  узагальнення і систематизації знань, вмінь і навичок.
Фізхвилинка 5¢ через  20¢ заняття.
Формування груп компетентностей на уроці:
- соціальна компетентність
 ( Надання учням можливості здійснювати оцінку та аналіз своєї роботи, використання самооцінки й взаємооцінки).
- комунікативна компетентність
 (Забезпечення можливості вільного спілкування на уроці під  час обговорення навчальної задачі).
Використання комп’ютерних та інтерактивних технологій:
Слайдова презентація, інтерактивні ігри – «Спіймай помилку», «Ланцюжок», «Хрестики-нулики»,  «Блеф-клуб», тестування, робота в групах.

Хід заняття.

I. Організаційний момент
- Перевірка готовності учнів та робочих місць до уроку.
- Привітання.
- Перевірка відсутніх.

II. Психологічна підготовка до заняття.
У давньогрецького письменника Плутарха є така притча про працівників, що везли тачку з каменями. Працівників було троє. До них підійшла  людину і задала кожному одне  й саме    питання:
 - Чим займаєтеся?
Перший відповів:
 - Везу цю прокляту тачку.
Другий сказав:
 - Заробляю собі на хліб.
Третій з наснагою вимовив:
 - Будую  прекрасний храм.
Всі вони виконували ту саму   роботу, але думали про неї по-різному.
Яку б ви роботу не виконували, обов'язково повинні усвідомлювати корисність своєї роботи, робити її з інтересом, бажанням. І тоді будь-яка робота буде приносити радість вам і іншим людям. Давайте і ми з вами попрацюємо на уроці саме так.

III. Повідомлення теми. Постановка навчальних завдань.
Любі дівчата! Сьогодні в нас дійсно святковий урок. Тема нашого уроку – «Подорож до містечка  Мистецтво Технологій». Нас чекає чудова мить подорожі. Ви довго і старанно працювали, щоб представити на  уроці результат своїх знань,умінь та навичок.
 Наше завдання:
§  узагальнити свої знання з технології виготовлення спідниці,
§  дружно працювати у групах.
Настрій учнів на урок:
- Дівчатка а зараз ми перевіримо, чи готові ви до уроку?
Перед вами лежать картки настрою. Визначите, який  у вас зараз настрій і підніміть потрібну картку  догори, щоб я побачила. 

IV. Актуалізація опорних знань учнів
(Повідомлення учнів)
  1. Одяг не має свого власного життя  і історії. Він  живе разом з людиною, змінюється разом з нею, її  звичаями, поняттями про красу і стандарти фігури людини.  У різні часи й у різних країнах поняття про красу були різні. Спідниця з'явилася в побуті людини багато тисячоліть  назад і пройшла свій  історичний шлях разом з людиною, будучи самостійною частиною   костюма або частиною плаття, зникаючи на час і знову повертаючись.
  2. Сучасні спідниці дуже різноманітні: це і прямі, і розширені, конічні, з клинців, на кокетці, з оборками.



1.     Пряма спідниця – завжди в моді,
І всім вам стане при нагоді.
Але вам не завадить знати,
Що повним треба уникати
Прямого крою цих спідниць,
Щоб не підкреслювать сідниць.

2.     Погляньте ви на цю модель –
У складочку спідниця,
Худенькі стегна треба мати.
Щоб цю спідницю одягати



3.     Ось на кокетці є спідниця.
До неї треба придивиться:
Тут лінії горизонтальні
Вони розширять візуально!

4.     Якщо є вертикальна складка,
Ви почуваєтесь в порядку:
Здаються вищими статури,
І не псують вони фігури.

5.     Яка спідниця симпатична
А назва їй геометрична –
Вона трапеція назвалась,                  Фігура в ній не зіпсувалась!




V. Узагальнення і систематизація знань
 Коли ми шили цю спідницю, то докладали багато зусиль, щоб вона вийшла гарна та якісна. Працюючи над проектом, ми виконували цю роботу поетапно. Крок за кроком ми просувалися уперед. Ваша майстерність піднімалась все вище і вище, як людина піднімається по сходинках. І сьогодні ми перевіримо, які знання про спідницю ви отримали? Тож пропоную вам відправитись в  чудову подорож до містечка Мистецтво Технологій.

Ø Проспект Ательє Мод
Ø Квартал Розкроювання
Ø Перехрестя Технологія
Ø Вулиця Оздоблення
Ø Провулок Профорієнтація
Ø Площа Якість





Ми починаємо з проспекту – «Ательє»
Подорожуючи, вам потрібно продемонструвати знання  про фасони і крій спідниці.
Ø Я пропоную  до вашої уваги гру «Спіймай помилку».
Дівчата, ви повинні уважно слухати текст. Той, хто першим почує помилку, піднімає руку, і  виправляє  мене. За вірні відповіді ви будете отримувати «компетенти».
 Текст.
За способом ношення спідниці належать до плечових виробів (ні, до поясних ).
За призначенням спідниці бувають: вихідні, повсякденні, формені, для відпочинку.
За формою спідниці бувають прямі, кльошеві, з клинців.                                              Спідниці «сонце» та «напівсонце» належать до прямих спідниць (ні, до кльошових ).
За кількістю швів спідниці  - двошовні (ні, бувають і одношовні, і многошовні ).
Спідниці шиють із бавовняних, лляних, шерстяних та шовкових тканин.
( Дівчата, а з якої тканини ми шили наші спідниці? )
Молодці, ви гарно засвоїли знання про фасони спідниць і зараз ми згадаємо  основні мірки і креслення спідниць.
Ø  Гра «Знайди правильну відповідь»
    Оберіть правильну, на вашу думку, відповідь і обведіть її     кружечком.
1. Перед зніманням мірок лінію талії попередньо
а) позначають крейдою;
б) опоясують тасьмою;
в) визначають на дотик;
г) визначають візуально (на око).

2. Установи відповідність між назвами мірок і їх умовними позначеннями:
1.Пот
А – довжина спини до талії
 2. ДСТ
Б – Півобхват талії
3. Ос
В - довжина виробу
4. Дв
Г – Обхват стегон
    1- ...
    2 - ...
    3 - ...
    4 - ...
3. Усі мірки записують у...
а) міліметрах;   б) сантиметрах;   в) дециметрах;    г) метрах.
4. Як називається лінія креслення спідниці, позначена  на малюнку:
а) Лінія стегон;
б) Середина деталі;
в) Лінія низу.
Відповіді на запитання:
1. б)
2.  1- Б;   2-А;   3-Г;   4-В.
3. б)
4. в)
Ø гра «Хрестики-нулики». 
На дошці – традиційне  для цієї гри поле 3х3. Перемагає, як завжди команда, яка першою закреслить рядок із трьох секторів. Ходи роблять по черзі. Причому, якщо команда яка вибрала сектор, із завданням справляється, в ньому виставляють її знак ( скажімо, хрестик ), а якщо завдання не виконано, - сектор програний і в ньому з’являється знак суперників ( нулик ) без будь-яких зусиль з їхнього боку.
1с.
2с.
3с.
4с.
5с.
6с.
7с.
8с.
9с.

1с. – «Шпаргалка»
Завдання: Що означають ці літери -  От? (обхват талії )
2с. «?» - Відповісти на запитання.
Запитання: Чим  відрізняються кльошові спідниці від прямих? (кльошові спідниці мають велике розширення по лінії низу.)
3с. «Вірю – не вірю» ( Вибрати з декілька тверджень правильне )
Завдання: Скільки разів необхідно відміряти, перш ніж відрізати?
6
12
7
13



4с. «Поле чудес» (Потрібно закінчити поняття )
Завдання:  Для побудови креслення спідниці «сонце» знімають мірки: обхвату талії і...(довжини виробу).
5с. «Шпаргалка»  Що це за рослина ( Льон)
6с. «Кімната сміху» - ( Несерйозне завдання, але зі змістом )
Завдання: Іржавими голками краще шити слизьку тканину (ні ).
7с. «Практикум»
Із поданих зразків  швів вибрати  стачний.
8с. «?»
Запитання: 
Які поясні вироби ви знаєте?
9с. «Вірю – не вірю»
Завдання: Пряма спідниця складається з:
2 деталей
1 деталі
4 деталей
5 деталей



Дівчата, ми з вами визначились із фасонами спідниць, кресленням, мірками, необхідними для його побудови і підійшли до кварталу Розкроювання.

Квартал – «Розкроювання »
Вам потрібно правильно встановити послідовність етапів розкрою.

Розкласти деталі викрійки на тканині, приколоти булавками.

Вирізати деталі спідниці.

Підготувати тканину до розкрою.

Обвести деталі викрійки.

Відкласти і обвести припуски на шви.
Молодці, дівчата! І цей етап ви пройшли успішно.










 Далі знаходиться перехрестя – «Технології »
Ø Розв’язування кросворду «Матеріали, інструменти та пристосування»
Дівчата, під час пошиття технологічного обєкта ми використовували різні текстильні матеріали, інструменти та пристосування. Щоб згадати їх, розв’яжемо кросворд.
По горизонталі:

1

















2

3




4










5







6



















7


8









































9
































4. Волокна, з’єднані між собою в процесі прядіння. (нитки )
6. Інструмент заокругленої форми для розмічання викрійок. (лекало )
7. Матеріал, який складається  з тонких, переплетених між  собою ниток. ( тканина )
9. Прилад для прасування тканини й одягу. (праска )
По вертикалі:
1. Інструмент, який використовується для тимчасового скріплення деталей виробу. (шпилька )
2. Інструмент для зшивання тканини. ( голка )
3. Шаблон для розкроювання тканини, виготовлений із паперу або картону.( викрійка )
5. Декілька послідовних стібків, які з’єднують деталі тканини. (шов  )
8. Інструмент для різання тканини. (ножиці )

Музична пауза



Трішки ми попрацювали,
Наші  сили підупали.
Отже слід нам відпочити –
Знову сили відновити.
Треба дружно всім нам встати
Фізкультпаузу почати.
Руки вгору, руки вниз –
В різні боки покрутись.
Виправляємо хребет,
Лікті зводимо вперед.
Далі – дружно присідаймо
Швидко втому проганяймо
Кілька раз понахилялись
І всі разом засміялись.
Дуже добре, час настав
Повернутися до справ.



Ø План пошиття спідниці.
Встанови послідовність пошиття кльошових спідниць.

Обробити верхній зріз

Обробити бічні зрізи

Відпрасувати спідницю

Обробити застібку

Скласти виріб

Обробити нижній зріз

Ø «Групи правил ОП»  ( Гра «Блеф клуб» )
Дівчата, вам потрібно визначити істинні і помилкові твердження, відповівши «так» чи «ні».
Команди по черзі відповідають на запитання.
1.     Не можна залишати увімкнуту праску без нагляду. (Так)
2.     Вироби прасують через пропрасувальник. (Так)
3.     Слідкувати за тим, щоб мітка терморегулятора праски стояла в тій точці, яка відповідає температурі нагріву для певної тканини. (Так)
4.     Включати та виключати праску можна вологими руками тільки за вилку. (Ні)
5.     У виробах із тканин, які зустрічаються вперше, дію праски перевіряють на маленькому клаптику. (Так)
6.     Слідкувати за тим, щоб підошва праски торкалася шнура. (Ні)
7.     Ставити праску на спеціальну підставку. (Так)

Ø Практичне завдання.

    Міні-практикум
Робота з економічним глосарієм.

Молодці, дівчата! Мені приємно, що ви маєте добрі знання з цієї теми. Тому рушаймо далі.

Ми знаходимось на  вулиці  - «Оздоблення»
Оздоблювали вироби різними способами: розписом, аплікацією, виготовленням мережок, вишиванням. У всіх речах, виготовлених народними умільцями живуть символи чарівної природи, сама душа українського народу. Кожен виріб, виготовлений власноруч несе в собі тепло людських рук. Багато віршів, легенд, повір’їв  складено про  народних майстрів. І зараз, до вашої уваги, одна з таких легенд.

Легенда про народних майстрів.
Ведучий. Якось Бог вирішив наділити дітей світу талантами. Французи одержали елегантність і красу, угорці—любов до госпо­дарювання, німці—дисципліну й порядок, поляки — здатність до торгівлі, італійські діти — хист до музики... Обдарувавши всіх,  Бог раптом побачив у куточку дівчи­ну. Вона була одягнена у вишиту сорочку, руса коса переплетена синьою стрічкою, а на голові ба­грянів вінок із червоної калини. І запитав її Бог:
Голос за кадром. Хто ти? і чо­му така сумна?
Дівчина. Я—Україна, а плачу, бо стогне моя земля. Сини мої на чужині, на чужій роботі, а в своїй хаті немає ні правди, ні волі.
Голос за кадром. Чого ж ти не підійшла раніше? Я всі таланти роздав. Не знаю, чим можу зара­дити твоєму горю?
Ведучий. Дівчина хотіла піти, але Бог зупинив її.
Голос за кадром. Зачекай. Є в мене неоціненний дар, який про­славить твій народ на цілий світ. Відсьогодні все горітиме у твоїх руках. Візьмеш ти шаблю — і буде нескорений твій народ. Візьмеш плуг — і заколоситься  на ваших  полях жито-пшениця. У хаті твоїй буде панувати краса й затишок, а пісня твоя звучатиме у віках. Усе  це стане можливим, дякуючи вірі твого народу у власні сили й ба­жанню працювати заради власно­го добробуту.
Ведучий. Прийняла з вдяч­ністю дівчина божий дарунок і відтоді славиться Україна своїми майстрами, а серед них ті, котрі присвятили себе мистецтву на­родної вишивки, аплікації,  в'язання та іншим видам ру­коділля.

Дівчатка,тож і ми з вами бережімо і шануймо наші народні традиції старшого покоління.
  А зараз, я пропоную вам розгадати ребус, в якому зашифровано один із видів декоративно-прикладного мистецтва.
- Розгадати ребус.   (зашифровано слово «аплікація).
В Україні аплікація славилася здавна. Працюючи над проектом ви багато дізналися про цей вид рукоділля.
Давайте згадаємо, які бувають види аплікації?
  ( предметна, сюжетна, декоративна,орнаментальна,одноколірна,багато кольорова,абстрактна )

  А зараз, дівчата, ми з вами виконаємо вправу на тренування зорової пам'яті.
Я покажу вам малюнок, на якому зображено три  простих українських орнаменти.  Всі вони пронумеровані. Вам треба протягом шести секунд уважно роздивитися їх і запам'ятати те, що ви побачите.
Після цього я покажу вам один з орнаментів, а вам треба згадати, під яким номером він був на малюнку.
У того, хто правильно відповів, добра зорова пам'ять.

Працюючи над дизайном нашої спідниці ми поєднали народний і  сучасний вид оздоблення.
І зараз, до вашої уваги, «кольорова скринька», в якій знаходиться:
  1. маленька річ, назва якої в перекладі з французької означає «блистівка, золота пісчинка».  ( в кольоровій скриньці знаходиться «пайєтка» ).
2. Ця річ також дуже часто використовується для оздоблення виробів: буває різних кольорів, різної ширини і ми також використовували цю річ при пошитті спідниці.
 (в кольоровій скриньці знаходиться тасьма).                                                                     

  Ось ми і пройшли  з вами до перевулка  Профорієнтація.

 Перевулок - «Профорієнтація»
Дівчата, в цій таблиці переплутаних слів вам потрібно знайти професії, в ролі яких ви побували під час роботи над проектом.

Д
и
з
а
й
н
е
р
м
Н
п
и
о
ь
ц
л
ж
о
А
г
і
ч
ж
г
у
а
д
Ж
ю
ш
в
а
ч
к
а
Е
Й
ф
т
е
м
д
ї
х
л
Р
б
п
у
я
т
д
ь
Ь
В
щ
з
ж
с
ч
я
ф
Є
Р
г
у
ь
р
а
т
ю
Р
З
а
к
р
і
й
н
и
К
Ю
ч
к
р
а
в
е
ц
Ь
І,нарешті,площа Якості.
Площа  - «Якості»
Виступи учнів: що дала робота над проектом?
- домоглися своєї мети – спроектували гарні технологічні обєкти;
-  закріпили навички виготовлення  виробів;
- дізнались багато нового про оздоблення виробів;
- цікаво працювали у групах;
- отримали радість від праці;
- ...
VIII. Підсумок

  Дякую вам за спільну діяльність на цьому занятті.
Ви всі дуже гарно працювали. А зараз, будь ласка, порахуйте, скільки компетентів за урок ви заробили?
  Сьогодні за урок ви отримаєте такі оцінки:...
Мені дуже цікаво було спілкуватися з вами. Щоб  узнати, чи цікаво вам було на занятті, я прошу вас обрати одну з карток на вашому столі:                                                                                      червона – дуже цікаво,                                                                                                                                        синя – цікаво,                                                                                                                                                                зелена нецікаво.


Дякую за урок.                                                                                                                                                                                      До побачення!

Немає коментарів:

Дописати коментар